W pracy przetwarzam sporo…

W pracy przetwarzam sporo zdjęć nadesłanych od współpracowników. Niestety wiele osób wykonuje je bardzo kiepskimi aparatami fotograficznymi w możliwie największej rozdzielczości dostępnej na danym urządzeniu. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Skutkuje to tym, że zdjęcie, które mogłoby zajmować 200kB zajmuje kilka Mb a przy jego powiększeniu pojawia się więcej szumów i artefaktów niż szczegółów. Technicznie też nie mam potrzeby, by przechowywać zdjęcia w wielkiej rozdzielczości i wystarczająca jest nawet 800 px na 600 px.
Do tej pory radziłem sobie na #linux wrzucając do folderu plik ze skryptem sh o treści:

#!/bin/bash
for plik in ls -R | grep .JPG; do
mogrify -resize 800x -unsharp 1+1.5+0.1 $plik
done
for plik in ls -R | grep .jpg; do
mogrify -resize 800x -unsharp 1+1.5+0.1 $plik
done

Jednak postanowiłem zrobić coś bardziej elastycznego i łatwiej konfigurowalnego. Coś, co również można dać owym współpracownikom, którzy (będąc ludźmi mocno „nietechnicznymi”) kilkoma kliknięciami (wybór folderu ze zdjęciami i po określeniu rozdzielczości zdjęcia) będą mogli przeskalować automatycznie wszystkie zdjęcia.

Powstał prosty program i robię #rozdajo zarówno wersji do i instalacji na #debian i #ubuntu (pakiet deb) jak i źródła – może komuś się przyda.
Wersja dla #windows również będzie niedługo do pobrania.

http://repository.noweenergie.org/Repo/debian/imgfolderresizer

Natomiast ludzi z tagu #grafika proszę o sugestię jakiś najbardziej użytecznych rozdzielczości które mógłbym dodać do opcji w programie, bo przyznam, że inne poza 800×600 zrobiłem na chybił – trafił. Mam tu na myśli jakieś uniwersalne rozmiary np. „ikony”, „awatara” itp.