#programowanie #elektronika…

#programowanie #elektronika #elektronikadiy #telefony #symbian
Cześć, zainteresowanie przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania – ponad 200 plusów za pracę nad takimi szrotami to jakaś masakra ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zrobiłem pełny risercz i mam kilka fajnych rzeczy. Znalazłem scrackowany InfinityBEST (program serwisowy dla Nokii), niestety aplikacja wykrywana jest jako wirus, więc polecam ją odpalać najlepiej na osobnej maszynie z postawionym XPkiem – Sam będę używał starego IBMa. Teraz mięsko.

Ktoś wcześniej zrobił tytaniczną robotę i przygotował #linux na Siemensa SX1. Był on na Symbianie z nakładką S60v1, jest więc możliwe wykorzystanie jego uBoota jako bazy do portowania na nowsze Nokie.
Niestety nie mogę użyć zwyczajnego JTAGa aby wgrać uBoota, ponieważ BB5 jako platforma całkowicie to uniemożliwia ze względów bezpieczeństwa (simlocki, numery IMEI i inne szmery-bajery). Tu jest największy problem i tutaj będę odwalał najgorszą robotę próbując to ominąć/złamać.
https://sourceforge.net/projects/linux-on-sx1/files/ To się przyda.
Jeżeli dobrze interpretuję kod z wątku http://forum.oslik.ru/viewtopic.php?f=46&t=29918&start=15 jest to assembly potrzebny do odpalenia uBoota. Znam trochę rosyjski, niestety kodowanie się już rozjechało.
Ze względu na to że Linux wspiera OMAPy od wersji jądra 2.6, możliwe będzie wgranie odpowiednio skompilowanego obrazu jądra. SoC OMAP 2420 ma architekturę ARM11, w teorii taki Debian Armel powinien ruszyć ale nie jestem pewien, przez co objawia się następny problem. Nie jestem programistą, tylko elektronikiem. Ale za to cholernie dobrym elektronikiem. Nie zmienia to faktu że coś tam w C skrobnę bo coś tam jednak umiem.

Najważniejszą bazą będzie https://n70linux.wordpress.com
Nie działa 3/4 linków ale jest dużo informacji które ktoś już odkrył przede mną. Do tego ktoś z bloga już miał pomysł na zrobienie wewnętrznego flashera z poziomu Symbiana. SDK na S60v3/v5 mam pobrane i uploadowane na mój dropbox, aczkolwiek mam nadzieję że nie będzie potrzebne. W planach na jutro mam próbę znalezienia archiwalnych wersji tych stron.

Prawdopodobnie aby odpalić uBoota będzie trzeba użyć zewnętrznego mikrokontolera omijającego BB5. Platforma BB5 jest w praktyce osobnym scalakiem kominikującym się bezpośrednio z prockiem przy użyciu niestandardowego zestawu instrukcji. Tutaj wkraczam ja, spróbuję podsłuchać o czym sobie układy gadają (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Na ten moment to tyle, na jeden dzień sądzę że to i tak dużo – dojście do powyższych wniosków samemu zajęłoby mi od zera co najmniej pół roku ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Następny wpis powstanie kiedy przyjadą potrzebne części albo znajdę więcej niż jedną istotną informację i wrzucę to jako zbiorczy wpis. Proszę chętnych o obserwowanie taku #s60v3 ponieważ jest i tak nie używany to po co się wysilać z tworzeniem nowego.

Pozwolę sobie zawołać ludzi plusujących mój pierwszy wpis. Dla uwagi fotka ze znalezionego bloga.