Od dwóch lat korzystam z…

Od dwóch lat korzystam z linuxa, z czego gdzieś od pół roku jako jedynego systemu. Windows zaczął mnie wnerwiać po tym jak doinstalowywał coraz więcej śmieciowych aplikacji, nie pozwalał usunąć jedynego słusznego antywirusa – Defendera, zablokować jedynej słusznej słusznej usługi dostarczania aktualizacji – Windows Update i wyłączyć służącej jedynie do zbierania informacji a nie do profilowania/szpiegowania Telemetrii.
Na początek sobie zainstalowałem Ubuntu 16.04 z Unity i dość trudno było mi się przestawić jako, że byłem windowsowcem przez 10 lat. Próbowałem różnych środowisk ale nie wyściubiałem nosa poza Ubuntu i Linux Minta bo cenię sobie prostotę użytkowania nie musząc dłubać przez kilka godzin w ustawieniach .

Ubuntu z aptem i snapem powoduje że wystarczy że przygotować sobie kilka linijek poleceń i instalacja oprogramowania staje się bajecznie prosta w porównaniu do windowsa gdzie większość programów trzeba było instalować ręcznie. Tak samo aktualizacja programów na ubuntu to tylko jedno polecenie gdy w windowsie każda aplikacja posiadała swój własny moduł aktualizacji, albo po prostu się nie aktualizowała. Dzięki linuxowi też zacząłem też skupiać się więcej na nauce XD, z racji tego, że część bardziej wymagających gier nie działała tak jak chciałem to musiałem zadecydować co jest dla mnie ważniejsze system czy gry, teraz jednak z dxvk znowu zaczynam się zatracać w wirtualnym świecie.

Teraz jak czasami ktoś z rodziny zostawia mi komputer działający jak siedem nieszczęść, zawalony mnóstwem wirusów i programów typu „Speed Up Your Computer”, to nie mam serca zostawić im windowsa 7/10(siódemkę choćby dlatego że traci wsparcie) i pytam się czy jednak zainstalować linuxa i jeszcze mi się nie zdarzyło aby mieli z nim jakieś problemy.

#linux #windows #windows10