Kilo, a Kibi. Jeśli…

Kilo, a Kibi.
Jeśli kupowaliście kiedyś dysk twardy, a następnie instalowaliście na nim Windowsa to być może zauważyliście, że pojemność wam się nie zgadza. Dysk 1TB zamiast 1000gb, ma ich ~931GB. Ewentualnie kopiujecie coś pomiędzy Linuxem (lub innym OS) a Windowsem (lub starym iOSem 10≥), po czym widzicie, że rozmiar plików się nie zgadza. To jest zbyt duża różnica, żeby wytłumaczyć ją systemem plików lub czymś takim. A więc o co tu chodzi?
O przedrostki. Ktoś kiedyś skojarzył, że 1024 czyli 2^10 wynosi prawie tyle co 10^3 – 1000. Tyle co Kilo (z greki tysiąc) w systemie SI. A, że w IT liczby o podstawie 2 mają o wiele więcej sensu niż 10 to zaczęto używać tych przedrostków niezgodnie z przeznaczeniem. Problem pojawił się gdy dane zaczęły iść w giga- i tera-, a nawet peta-bajtach. Bo o ile różnica pomiędzy kilo o podstawie 2, a 10 wynosiła tylko 2%. To pomiędzy giga wynosi już aż 7% i sukcesywnie rośnie.
W 1998 Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna (IEC), aby zakończyć mylącą sytuacje z jednostkami wprowadziła nowe binarne przedrostki . Kibi (symbol „Ki”), Mebi(„Mi”) , Gibi(„Gi”) i tak dalej. A niedługo później, bo w 2002 to samo zrobiło IEEE.
Niestety nie wszyscy przyjęli nowe przedrostki, a inni nie chcą tego robić wcale i używają ich po swojemu. Chociażby właśnie Microsoft, który w Windowsie pokazuje 1KB =1024b ( ale już np. kalkulator w Win10 wyświetla KiB) czy producenci RAMu zrzeszeni w JEDEC.
Tak czy inaczej. Problem istnieje i dopóki wszyscy nie zaczną korzystać z zalecenia IEC, dopóty problem będzie występował. Zwłaszcza u ludzi którzy nie mają o nim zielonego pojęcia i czują się np. oszukani przez producentów dysków twardych.
Żródła:https://en.wikipedia.org/wiki/Binary_prefixhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Przedrostek_dw%C3%B3jkowyhttps://support.apple.com/pl-pl/HT201402https://physics.nist.gov/cuu/Units/binary.htmlhttps://en.wikipedia.org/wiki/ISO/IEC_80000#Information_science_and_technologyhttps://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_1541-2002
#gruparatowaniapoziomu #informatyka #hdd #ssd #windows #komputery #ciekawostki #linux

Powered by WPeMatico