#android to w sumie porażka…

#android to w sumie porażka od samego początku. Najpierw miał to być system konkurujący z BlackBerry później po premierze pierwszego iphone’a google szybko przerobiło go na ekrany dotykowe kradnąc wszystko co mogło od #apple Android był brzydki i wolny, w dodatku występował dziwny efekt spowalniania działania systemu który można było poznać z windowsów, ale w odróżnieniu od systemu microsoftu nie pojawiał się po kilku latach a po paru miesiącach nawet. Dopiero wersja 4.4 kitkat była przyzwoita pod względem wyglądu jak i działania – google potrzebowało aż 5 lat by dostatecznie dopracować system (premiera 2008, kitkat 2013)

W ogóle jakim trzeba było być matołem by system mobilny, który z definicji ma pracować na słabszym hardwarze, opierać na #java która potrafiła zajebać nawet desktopy? Ta fatalna decyzja projektowa zaowocowała pozwami od oracla oraz oczywiście problemami wydajnościowymi, które odbijają się czkawką do dzisiaj. Android do płynnego działania potrzebuje 4-8 rdzeniowego procesora z conajmniej 3gb ramu. Wymagania ma na poziomie mniej więcej windowsa 7. Apple do pisania aplikacji wymaga objective-c lub swifta, gdzie ten drugi w zależności od obliczeń jest 2-3 razy szybszy od javy, javy z objective-c nawet nie porównuje. prawda jest jednak taka, że #ios wcale nie jest dobrze zoptymalizowany to #android jest fatalny. nawet #windowsphone na sprzęcie na którym android zamulał działał płynnie.

Kolejnym błędem było pozwolenie na modyfikacje systemu przez producenta, z drugiej strony te nakładki często ratowały androida dodając niezbędne funkcjonalności czy poprawiając ohydny wygląd. Niestety ta praktyka spowodowała trudności z aktualizacjami – kiedyś to nie był aż tak duży problem bo ludzie nie płacili telefonami, ale obecnie bezpieczeństwo jest kluczowe a bez regularnych aktualizacji one nie istnieje.

Inny błąd google to oparcie się na kernelu #linux który jest generycznym monolitem z niestabilnym api. Przez to uaktualnienie wersji skutkuje spierdoleniem się większości sterowników. Dlatego dużo telefonów nawet z tego roku działa na wersji 4.4 bądź starszej z 2016 roku (najnowsza 4.20, a na horyzoncie 5.0)

Google widzi w jakiej ciemnej jest dupie dlatego rozwój androida spowolnił a zamiast tego skupiają się na #fuchsia który jest oparty na autorskim kernerze, z obsługą gestów i interfejsem przystosowanym do dużych ekranów.

Miejsce #android jest na śmietniku.